Wiele miast (351)

Czy z quada można korzystać też zimą?

Firma Moto-Pelikan działa w branży motoryzacyjnej od 2003 roku. Zajmuje się sprzedażą oraz serwisem Quadów, Mini-Ścigaczy, Motocrossów i Motocykli. W 2009 roku firma Moto-Pelikan rozszerzyła ofertę o sprzedaż rowerów.
 
Moto-Pelikan w ofercie  https://moto-pelikan.pl posiada wiele pojazdów różnych marek. Oprócz przeglądów i napraw, w serwisie technicznym można również zwiększyć moc pojazdu.

Reklama
Quad (od ang. quadricycle), wszędołaz, czterokołowiec, ATV (od ang. all-terrain vehicle) to pojazd czterokołowy, przeznaczony głównie do sportu i rekreacji.
 
W ostatnich latach zwiększyła się liczba takich pojazdów na ulicach. Pojazdy posiadają fabryczną homologację (wybrane modele) umożliwiającą poruszanie się po drogach państwowych.
 
Quad w odróżnieniu od dwuśladowców może nam służyć również zimą. Może jeździć po śniegu. Aby ułatwić jazdę można zamontować również łańcuchy na koła. Można robić mini kuligi, jednak z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i tylko poza drogami publicznymi oraz wiele firm oferuje specjalne pługi do większych quadów po to, by móc odśnieżać np. chodnik. Duży wybór quadów z dużą mocą, ale w przystępnej cenie jest w ofercie https://moto-pelikan.pl
 
Tuning wizualny polega na ingerowaniu w całokształt składający się na ogólny wygląd i estetykę postrzegania pojazdu przez kierowców, w tym głównie innych posiadaczy quadów. W Polsce ten rodzaj modyfikacji nie jest zbytnio rozpowszechniony. Wynika to ze specyfiki właścicieli pojazdów, którym zazwyczaj zależy na lepszych osiągach tych pojazdów, niż na walorach czysto estetycznych. Nie bez znaczenia pozostaje także funkcja samego ATV, który często narażony jest na możliwość przewrócenia w trudnych warunkach terenowych.
 
Tuning mechaniczny - w zawodach sportowych jest to niemal podstawą do odniesienia sukcesu. Zakres części poddawanych tuningowi w tych pojazdach jest uzależniony od upodobań oraz potrzeb właścicieli. Modyfikacje zaczynają się od montowania mocniejszych silników lub modyfikacji fabrycznie wmontowanych. W zależności od potrzeb, wymianie lub modyfikacji podlegają układy napędowe, łańcuchy, zębatki czy wały napędowe.
 
Ze względu na walory napędowe quady znajdują również zastosowanie w wojsku, ratownictwie górskim, rolnictwie. Ze względu na zastosowanie te pojazdy są zwykle dzielone przez producentów na: sportowe – wyścigowe, terenowe – przeprawowe (utility), rekreacyjne.
 
Pierwsza grupa charakteryzuje się zwykle napędem na dwa tylne koła (2×4) i dużym skokiem zawieszenia. Przeznaczona jest teoretycznie do szybkiej jazdy po niezbyt wymagającym terenie. Różnią się ogólnym wyglądem, nieco sportowym, podkreślając ich moc i dynamikę, są w stanie osiągnąć prędkość ponad 140 km/h. Główną klasą pojemności quadów sportowych jest pojemność 450 cm³. Pojazdy te są wyposażane w lekką aluminiową ramę, specjalne kierownice oraz amortyzatory gazowe. Osiągają one moc około 42 koni mechanicznych. Produkują je firmy takie jak: Cf Moto, TGB, Bashan, Kawasaki, Honda, Yamaha, Suzuki, Polaris, Bombardier Can-am.
 
Modele terenowe mają zazwyczaj napędzane wszystkie cztery koła (4×4), aczkolwiek często pozostawiana jest możliwość odłączania przedniego napędu. Wiele modeli wyposaża się w blokady przedniego mostu oraz wspomaganie kierownicy. Grupa ta jest przeznaczona do jazdy w ciężkim terenie, na przykład w trudnych warunkach zimowych. Ich prędkość maksymalna nie przekracza 130 km/h, lecz są w stanie wjeżdżać na bardzo strome wzniesienia i docierać do trudno dostępnych miejsc.
 
Quady rekreacyjne są wersjami pomiędzy quadami sportowymi a terenowymi. Służą do wyjazdu na wycieczki krajoznawcze oraz różnego rodzaju spotkania integracyjne, są również często wykorzystywane do wypożyczalni quadów, ponieważ naprawa ich nie jest skomplikowana. Ich modele mają w zależności od potrzeby użytkownika napęd na 2 lub 4 koła.
 
 
Na podstawie materiałów firmy Moto-Pelikan https://moto-pelikan.pl oraz Wikipedii. 
stat4u PortalPOLSKA.pl