Wiele miast (351)

Czy kota da się wytresować?


O ile psy są od szczeniaka uczone sztuczek, kotów tak często nie poddajemy tresurze, mając na uwadze ich niezależność, charakteryzującą dobrze kocią naturę.

Kot jest jednak bardzo pojętnym uczniem i może nauczyć się wielu sztuczek.

Dowiedz się jakich, a także jak odpowiednio zmotywować zwierzę do posłuszeństwa.

Reklama
Jakich sztuczek może nauczyć się kot?
 
Sztuczki, które kot z czasem opanowuje można podzielić na kilka grup. Jedną z prostszych stanowią skoki – na przykład przez krzesło lub przez obręcz. Kolejna popularna grupa to wszystkie sztuczki związane z łapami, czyli podawanie łapy, pa pa, czy przybicie piątki. Jeszcze inne sztuczki wiążą się z naprowadzaniem kota na miejsce – na przykład poprzez wykonanie ósemki pomiędzy naszymi nogami, albo obrotu o 360 stopni. Do klasyki należą sztuczki typu „siad”, waruj”, „czołgaj się”.
    Jak motywować kota w trakcie tresury?

Sprawdzonym sposobem na zmotywowanie pupila do wykonywania poleceń są smakołyki. Należy jednak pamiętać, że kot będzie spożywał ich stosunkowo dużo, dlatego powinny mieć wartości odżywcze, a jednocześnie nie należeć do najbardziej kalorycznych.

Warto urozmaicać rodzaj smakołyków, by z czasem nie okazały się monotonne i niewarte wysiłku z kociego punktu widzenia. 

Pomocne bywają także klikiery stanowiące pozytywną stymulację, których dźwięk jest dla kota bardziej jednoznaczny niż pochwała słowna.


Najczęściej popełniane błędy w tresurze
 
Często popełnianym błędem jest karanie kota za brak postępów w nauce. Stres jedynie wzmaga trudności z zapamiętywaniem i prawidłową tresurą. Na kota nie wolno 
się wówczas złościć. Na pierwszym etapie nauki sztuczki nagradzane powinno być każde jej poprawne wykonanie. Później należy przejść do nagradzania losowego – smakołyk zostanie podany dopiero po wykonaniu kilku sztuczek. Jednak, gdy wprowadzimy ten rodzaj nagradzania na zbyt wczesnym etapie nauki, kot może zostać zdezorientowany i pomyśleć, że pewną sztuczkę wykonał źle.
 
Dowiedz się więcej odwiedzając stronę Maxandmrau.pl
 
Więcej ciekawych informacji na temat wychowywania, żywienia i pielęgnacji kota można znaleźć na stronie Maxandmrau.pl. Dostępne tam są również smakołyki i narzędzia wspomagające tresurę kota.

 
stat4u PortalPOLSKA.pl