Wiele miast (351)

Coroczny serwis Ursusa C-330 - na co zwrócić uwagę?

Ciągnika Ursus C-330 nie trzeba nikomu przedstawiać. Maszyna ta pełni na polskich wsiach ogromnie ważną rolę, mimo że najstarsze egzemplarze niedługo skończą 50 lat. Traktor chwalony jest za niezawodność, bezawaryjność, niskie spalanie, a także bardzo duży uciąg - porównywalny nawet z mocniejszym modelem C-360. Aby popularna "Trzydziestka" służyła nam najlepiej jak to możliwe, powinniśmy poddawać ją corocznemu serwisowi.

Ciągnik ten jest tak prostą maszyną, że bez problemu poradzimy sobie ze wszystkim sami, bez pomocy mechanika. Sprawdzamy na jakie rzeczy warto zwrócić szczególną uwagę, podczas samodzielnego przeprowadzania takiego serwisu.

Reklama
Wymiana filtrów paliwa
 
Instalacja paliwowa jest niezmiernie ważna dla prawidłowej pracy ciągnika. Ursus C-330 posiada ją w bardzo uproszczonym wydaniu. Paliwo ze zbiornika, poprzez zawór (tzw. kranik) i wężyk gumowy, kierowane jest do pompki ręcznej, a następnie zespołu filtrów. W dalszej kolejności trafia do tradycyjnej pompy wtryskowej i przewodami wysokiego ciśnienia do samych wtryskiwaczy.

Prosto i logicznie, nie ma się tutaj specjalnie co zepsuć czy uszkodzić. Pamiętajmy jednak o regularnym wymienianiu filtrów paliwa, których "Trzydziestka" posiada dwa. Jeżeli zrobimy to raz do roku, możemy być pewni że traktor nas nie zawiedzie. Zawsze należy zmienić obydwa wkłady filtrujące (wstępny i dokładny), a także uszczelki metalowych obudów, w których są one umieszczone. Dzięki temu unikniemy zapowietrzania się układu, a także niespodziewanych wycieków ropy.

Po wymianie filtrów instalację trzeba odpowietrzyć, co w przypadku Ursusa C-330 jest bajecznie proste. Kilka ruchów pompą wstępną, w połączeniu z poluzowaniem śrub na zespole filtrującym oraz pompie wtryskowej załatwi sprawę.

 
 
Nowy olej silnikowy

Pomimo zapewnień producentów, że obecne oleje do stosowania w ciągnikach są wielosezonowe, wymianę tego niezmiernie ważnego płynu poleca się wykonywać co roku. Trzeba bowiem wiedzieć, że silnik w naturalny sposób się zużywa, co powoduje gromadzenie w oleju opiłków metalowych, a także sporych ilości nagaru. Ciecz długo niewymieniana będzie jej pełna, a filtr olejowy również ma ograniczone możliwości zatrzymywania zanieczyszczeń.

Dlatego też chcąc zapewnić naszemu Ursusowi C-330 jak najdłuższe życie, koniecznie przy corocznym serwisie wymieńmy olej wraz z filtrem. Operacja tak jest bardzo łatwa, trzeba tylko zapamiętać żeby wyposażyć się w minimum 6 litrów świeżego oleju, a także odpowiedni filtr puszkowy.

 
 
Przegląd instalacji elektrycznej

Nie można zapomnieć o podzespołach takich, jak akumulator (lub akumulatory), rozrusznik, alternator oraz oczywiście oświetlenie zewnętrzne. Wszystkie te podzespoły muszą pracować poprawnie, jeżeli chcemy by nasz Ursus C-330 był niezawodny w każdej sytuacji.

Podczas przeglądu należy sprawdzić napięcie baterii, w spoczynku oraz pod obciążeniem rozrusznika. Jeżeli zauważymy warto odpowiednio poniżej 12 V i 9 V, poddajmy najpierw akumulatory ładowaniu, a później dokonajmy ponownego pomiaru. Jeśli wartości się nie poprawią, dobrze jest zakupić nowe baterie do ciągnika, ponieważ wkrótce mogą pojawić się problemy z rozruchem.

Podczas pracy silnika napięcie powinno natomiast wynosić minimalnie 13 V, a optymalnie w zakresie od 14 V do 14,5 V. Świadczy to o poprawnej pracy prądnicy bądź alternatora.

Coroczny serwis to również doskonały moment na sprawdzenie, czy wszystkie światła Ursusa C-330 działają prawidłowo. Jeżeli regularnie jeździmy traktorem po drogach publicznych lub nocą, koniecznie wymieńmy wszystkie przepalone żarówki.

Więcej szczegółów: https://www.zenox.pl


Publikacja promocyjna.
 
stat4u PortalPOLSKA.pl