Lublin
Beksiński - malarstwo i fotografia na Zamku

"Bezpośrednie mówienie snu" - to tytuł wystawy autorstwa Zdzisława Beksińskiego, która jest prezentowana w salach wystawowych Muzeum Lubelskiego od 26 lutego br. do 8 maja br. Malarstwo obejmuje wszystkie dekady twórczości artysty - od lat 50. po początek XXI wieku. Chociaż na przestrzeni lat Beksiński posługiwał się podobnym repertuarem motywów, jego warsztat oraz język wypowiedzi ulegały przekształceniom. Ekspozycję malarstwa uzupełniają prace rysunkowe i graficzne, dając pełny wgląd w uniwersum wyobraźni artysty.

Reklama

Zdzisław Beksiński (1929-2005) to jeden z najbardziej znanych polskich malarzy, na przestrzeni dekad zajmował się jednak także innymi dziedzinami sztuki. Wystawa w Muzeum Lubelskim, przygotowana we współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku, ma dwie odsłony - obejmuje jego prace malarskie oraz fotograficzne, uzupełnione rysunkami i grafikami. Prezentacja jest próbą zwrócenia uwagi na korespondencję pomiędzy odmiennymi dziedzinami twórczości artysty.
 

Reklama________________________________________________________________________________
 

Optima              
Zamów kuriera

Paczki, przesyłki
 

Kurier-Lublin.pl

Bezpłatna dostawa
sklepu spożywczego


tel. 534-787-231

WDomowychCenach.pl

 

 

 

_______________________________________________________________________________________

Beksiński był twórcą o niezwykłej wyobraźni, wszechstronnym i biegłym warsztatowo. W latach 1953-1959, uprawiał fotografię artystyczną, aktywnie uczestnicząc w życiu środowiska fotograficznego. Na ekspozycji w Muzeum Lubelskim zaprezentowane zostaną portrety, ujęcia sylwetek i przestrzeni, w tym zwłaszcza fotografie Sanoka.

Jednocześnie Beksiński rysował i zajmował się grafiką, rozwijając stopniowo swój warsztat malarski, który w latach 70. pozwolił mu wyrazić fantastyczne, pełne grozy wizje - z nich jest dzisiaj najbardziej znany. Język jego malarstwa jednak stopniowo uspokajał się, oscylując ku abstrakcji i niemal monochromatycznej palecie barw. Beksiński całe życie eksperymentował, szukał własnej drogi artystycznej - w ostatnich latach zwrócił się ku nowym narzędziom, tworząc grafiki i fotomontaże komputerowe.

Prace eksponowane na wystawie pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku.


stat4u PortalPOLSKA.pl