Wiele miast (380)

Analiza money.pl. Ile kosztuje nas Państwowa Komisja Wyborcza?

Na organizację wyborów i referendów w tegorocznym budżecie zarezerwowano 406,5 mln zł. Ponad 51,5 mln z tej kwoty kosztować będzie utrzymanie Krajowego Biura Wyborczego, obsługującego Państwową Komisję Wyborczą - podaje portal money.pl. Niemal połowę tej kwoty stanowią koszty wynagrodzeń.

Reklama
Jak wynika z tegorocznej ustawy budżetowej, na 51,5 mln zł jakie pochłonie działalność KBW, 43,3 mln zł to bieżące wydatki jednostek budżetowych, 6,5 mln zł pochodzi z dotacji i subwencji, a 1,5 mln zł to wydatki majątkowe.
 
Na wynagrodzenia 382 pracowników KBW wydano w zeszłym roku 24,1 mln zł - przypomina money.pl. Średnia pensja brutto wyniosła 5275 zł. Niemal pięć razy więcej, bo 24 325 zł brutto miesięcznie, dostawał przewodniczący KBW. Do początku grudnia ubiegłego roku funkcję tę pełnił Kazimierz Czaplicki, a zastąpiła go Beata Tokaj, która pełni ją do dziś.

 
Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła politykę finansową Krajowego Biura Wyborczego w 2014 roku. Według kontrolerów NIK, przygotowania do obsługi informatycznej wyborów samorządowych zostały przeprowadzone źle, czego skutkiem była największa wpadka KBW w historii wyborów w III RP. Z powodu wadliwego programu i szeregu błędów jakie popełniono, ogłoszenie wyników nie tylko zostało opóźnione o wiele dni, ale w wielu przypadkach nigdy nie dokonano poprawnego zliczenia głosów.
 
Źródło: Money.pl Sp. z o.o.
stat4u PortalPOLSKA.pl