Wiele miast (25)
Aby poznać KGHM

Jak wygląda współpraca KGHM z lokalnymi samorządami? Jakie programy skierowane do mieszkańców zagłębia miedziowego realizuje spółka? Na zaproszenie KGHM do Lubina przyjechał Jose Guerrero,  burmistrz Sierra Gorda. Przedstawiciel władz lokalnych przyjechał poznać lepiej KGHM, firmę, która buduje kopalnię ok. 4 kilometrów od granic jego miasta.

Reklama
Podczas spotkania z przedstawicielami KGHM, dużo czasu poświęcono na dyskusję o działaniach CSR prowadzonych przez spółkę i oczekiwaniach Chilijczyków.

-Sierra Gorda to mała społeczność lokalna, ale w okolicy jest skupionych sześć największych firm wydobywczych, jakie operują w Chile. My żyjemy górnictwem i żyjemy tym co się dzieje w tym przemyśle. Bardzo się cieszymy, że możemy poznać KGHM, bo łączy nas też to, że naszym życiem i pasją jest górnictwo. Patrząc na proces produkcyjny i wydobywczy, jestem zaskoczony tym, jak podobne są nasze kraje Polska i Chile – powiedział Jose Guerrero.
 
Sierra Gorda to czwarty górniczy projekt na świecie i najszybciej realizowana inwestycja infrastrukturalna w Chile. Produkcja w kopalni ruszyła 31 lipca 2014 roku 10 lat po odkryciu złoża. Jest to najbezpieczniejsza budowa tego typu w Chile, o najmniejszym wskaźniku wypadkowości.

- Budowa kopalni Sierra Gorda jest dla KGHM wielkim doświadczeniem i wielkim zobowiązaniem. Wobec pracowników kopalni i mieszkańców całego regionu Antofagasta, z Sierra Gorda na czele. Podobnie jak w Polsce, tak i w Chile będziemy prowadzić politykę Dobrego Sąsiedztwa. Wspólnie szukamy pomysłów na jak najlepsze wykorzystanie szans, jakie daje sąsiedztwo KGHM – powiedział Marek Bestrzyński, dyrektor naczelny Centrali KGHM. - Chcemy oczywiście pokazać siebie, ale chcemy też poznać doświadczenia, osiągnięcia i oczekiwania naszych sąsiadów z Chile.

Burmistrzowi podczas wizyty w Polsce towarzyszy Barbara Silva z Magistratu Sierra Gorda i Carlos Rojas, dyrektor ds. relacji zewnętrznych Sierra Gorda SCM. Goście zwiedzili stadion Zagłębia Lubin, hutę Cedynia i zjechali do kopalni w ZG Rudna. W planie wizyty mają też zwiedzanie Legnicy, Wrocławia i Warszawy.

- Było to niesamowite, zwłaszcza zjazd na głębokość 1200m. Jest to wrażenie niezapomniane i na pewno, jak wrócimy do Chile, będziemy się nim dzielić – tak o wrażeniach z kopalni opowiedziała Barbara Silva.

Kopalnia należąca do KGHM i Sumitomo jest zlokalizowana 4,5 kilometra na północny zachód od miejscowości Sierra Gorda. Miasto leży w regionie Antofagasta, w północnym Chile. Ma kilka tysięcy mieszkańców i leży na wysokości 1617 m n.p.m. Miasto leży w okręgu górniczy. W regionie znajdują się kopalnie największych firm wydobywczych np. Spence (BHP Billiton), Tesoro i Esperanza (AMSA), Gaby (Codelco) i Lomas Bayas (Xtrata Copper).

Departament Komunikacji KGHM
stat4u PortalPOLSKA.pl