Historia

Nowy Dwór Mazowiecki

  Mówi się o sanktuarium Najświętszej Maryi Panny w Porąbce Uszewskiej, że to „polskie Lourdes”. Coraz więcej pielgrzymów i turystów, nie tylko z kraju, odkrywa to urokliwe miejsce.   Te fascynujące swoim krajobrazem Pogórza Karpackiego okolice Porąbki Uszewskiej w powiecie brzeskim, dzięki łatwemu dojazdowi z autostrady A 4 przyciągają swoimi walorami turystycznymi. 

  Portal historyczny KronikiDziejow.pl jest jednym z najlepszych serwisów historycznych. Żywo redagowany, merytoryczny, zawiera publikacje solidnie opracowane, a przy tym atrakcyjne dla czytelników – coraz liczniejszych. Bo chcemy wiedzieć, jak żyli ludzie przed nami, co było ich codziennością, jakie mieli troski i jakie sukcesy, jakimi sprawami żyli i jaki dorobek pokoleń zostawili nam, ludziom współczesnym. 

  Filatelistyka to rodzaj hobby polegającego na kolekcjonowaniu głównie znaczków pocztowych, datowników okolicznościowych, całostek, całości pocztowych i kopert FDC. Nazwa pochodzi z dwóch greckich wyrazów – philein i ateleia, których połączenie w dosłownym znaczeniu oznacza zamiłowanie do zbierania znaczków pocztowych. Autorem tego zestawienia słów był francuski kolekcjoner Georges Herpin, w 1864 roku.

  Zamek Gniew w woj. pomorskim to znakomite miejsce zorganizowania konferencji lub szkolenia albo spotkania integracyjnego dla pracowników firm. Po epidemii życie nabierze rozpędu, a menadżerowie firm są już dwa lub trzy kroki dalej, aby jak najszybciej uruchamiać potencjał swoich firm po niedawnym przestoju. Do Zamku Gniew przyciąga historyczna atmosfera hotelu, ale też duże doświadczenie, zespołu kompetentnych pracowników hotelu obsługujących organizację konferencji, szkoleń, spotkań.

  Zimą szybko zapada zmrok, a niskie temperatury nie zachęcają do przebywania na dworze. Jednak właśnie dlatego jest to doskonała pora roku, zarówno do nadrobienia czytelniczych zaległości, jak i do zapoznania się z nowo wydanymi książkami. Szukając odpowiednich lektur, warto zapoznać się z bestsellerami, które posiada w swojej ofercie księgarnia katolicka Święty Wojciech. Popularność tych tytułów wśród czytelników daje gwarancję wciągającej fabuły i dobrze spędzonego czasu.

Nieznane okoliczności katastrofy lotniczej, w której zginął pierwszy kosmonauta.   Jurij Gagarin jako pierwszy człowiek wykonał lot kosmiczny 12 kwietnia 1961 roku. Statek kosmiczny Wostok okrążył Ziemię tylko raz, ale jaki to był sukces! Związek Radziecki znowu wyprzedził wielkie światowe potęgi ekonomiczne i militarne, nawet USA, które także przygotowywały pierwszy lot kosmiczny swojego astronauty. Pierwszy Sputnik w 1957 roku także był radziecki i pierwszy kosmonauta – radziecki. 

Wśród numizmatyków nie brakuje niesamowitych opowieści o tym, jak to kiedyś, dawniej pozyskiwano monety. O tym, że można je było znaleźć w wielu, zaskakujących miejscach.  Do dzisiaj istnieją poszukiwacze monet, jednak wiedzą, że aby znaleźć ciekawe okazy muszą poświęcić swojej pasji sporo czasu. A czy monety można jeszcze znaleźć… pod ziemią?

Wraca do łask ruska bania, w Polsce znana na Suwalszczyźnie z czasów napływania tam od XVIII wieku rosyjskich staroobrzędowców, wyznawców prawosławia. Ale najbardziej rozpowszechnione były takie tradycyjne ruskie łaźnie na Syberii. W tamtych czasach przesiadywanie w oparach wody rozlewanej na gorące kamienie było dobrym pretekstem do bliższego poznawania się przyszłych małżonków, w tych krótkich chwilach zasłoniętych oparami przed oczami starszyzny, czujnie stojącej na straży moralności młodych. 

Historia zawodu kominiarza jest prawdopodobnie tak długa, jak historia budowania kominów, jednak wiele wody upłynęło w rzekach, zanim profesja ta została uregulowana prawnie. W poszczególnych krajach kominiarstwo rozwijało się niezależnie. Przyjrzyjmy się dziejom tego zawodu na ziemiach polskich. Jak kształtowała się polska historia kominiarskiego fachu?

1 2 3
stat4u PortalPOLSKA.pl