Historia

Wieliczka

Każdy z nas na co dzień styka się z rzeczami wykonanymi ze szkła. Zwykle nawet nie zastanawiamy się dłużej nad tym, skąd w ogóle wziął się ten materiał i w jaki sposób jest on wytwarzany. Warto jednak dowiedzieć się czegoś więcej na jego temat, ponieważ szkło jest wyjątkowo interesującym tworzywem, które otacza nas niemalże z każdej strony. Oto zatem kilka najciekawszych informacji dotyczących szkła.

Zakończyła się siódma edycja akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. W porządkowaniu 110 zapomnianych i zaniedbanych kresowych nekropolii, na których spoczywają nasi przodkowie, uczestniczyło ponad 1000 wolontariuszy, w tym Polacy z Litwy i Szkocji. Główną organizatorką akcji była Grażyna Orłowska -Sondej, dziennikarka TVP Wrocław oraz członkini Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk, którą aktywnie wspierali: Beata Pawłowicz z Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty, Jadwiga Horanin z Dzierżoniowa oraz Artur Sułkowski, student Uniwersytetu...

Dzisiaj (2 lipca 2016 roku), polscy wolontariusze wyruszą na Ukrainę. W ramach VII edycji akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”  ponad 1000 młodych ludzi będzie porządkować zaniedbane nekropolie w ponad 110 miejscowościach . Patronat honorowy nad tegoroczną akcją objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz kardynał Henryk Gulbinowicz, który od lat wspiera działania Fundacji Studio Wschód, a także Dolnośląski Urząd Wojewódzki i Dolnośląskie Kuratorium Oświaty. Z kolei patronat medialny objęła Telewizja Wrocławska.

Każdy, kto po raz pierwszy jedzie do Rzymu, ma przygotowaną żelazną listę miejsc, które chciałby odwiedzić. Zazwyczaj figuruje na niej Forum Romanum, Panteon, Koloseum, Fontanna di Trevi, Watykan, Piazza Navona, Termy Karakalli i Schody Hiszpańskie. Co jednak zrobić, gdy już wszystkie miejsca oblegane przez turystów zobaczymy?

  Historyk-regionalista Janusz Leszek Jurkiewicz prosi o wsparcie w wydaniu książki – Zabytki Pomorza Zachodniego.       

Ruszyła kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zabytek Zadbany”. Ma wyróżnić tych właścicieli zabytkowych obiektów, którzy opiekę nad nimi sprawują w sposób wzorowy i godny propagowania.

Już za tydzień wystartuje Bieg Powstania Warszawskiego. Na co zwrócić teraz uwagę na treningach, radzi lekkoatleta i dziennikarz sportowy Paweł Januszewski. Reportaż www.Newsrm.tv: http://newsrm.tv/do-biegu-warto-sie-przygotowac/

Do dziesięciu razy sztuka. Tak można określić polskie starania o statuetkę Oscara Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego, bowiem Ida to dziesiąty polski film nominowany do tej nagrody w tej kategorii.   Kiedy w 2013 roku na Festiwalu Filmów w Gdyni wyświetlono najnowsze dzieło Pawła Pawlikowskiego, nie było wątpliwości, że to jeden z najlepszych rodzimych filmów po 1989 roku. 

Nowe Centrum Turystyczne dla milionów gości odwiedzających słynny kamienny krąg Stonehenge w Wielkiej Brytanii otrzymało prestiżową nagrodę G14 w kategorii 'Commercial Project of the Year' (Komercyjny Projekt Roku). Obiekt, który wyglądem przypomina leśny zagajnik, doskonale wkomponowuje się w historyczne otoczenie. Efekt integracji wzmacnia przeszklona fasada z superbezbarwnego szkła wykonana w systemie szklenia strukturalnego Pilkington Planar™ Intrafix.

1 2
stat4u PortalPOLSKA.pl