Historia

Cieszyn

Wraca do łask ruska bania, w Polsce znana na Suwalszczyźnie z czasów napływania tam od XVIII wieku rosyjskich staroobrzędowców, wyznawców prawosławia. Ale najbardziej rozpowszechnione były takie tradycyjne ruskie łaźnie na Syberii. W tamtych czasach przesiadywanie w oparach wody rozlewanej na gorące kamienie było dobrym pretekstem do bliższego poznawania się przyszłych małżonków, w tych krótkich chwilach zasłoniętych oparami przed oczami starszyzny, czujnie stojącej na straży moralności młodych. 

Każdy z nas na co dzień styka się z rzeczami wykonanymi ze szkła. Zwykle nawet nie zastanawiamy się dłużej nad tym, skąd w ogóle wziął się ten materiał i w jaki sposób jest on wytwarzany. Warto jednak dowiedzieć się czegoś więcej na jego temat, ponieważ szkło jest wyjątkowo interesującym tworzywem, które otacza nas niemalże z każdej strony. Oto zatem kilka najciekawszych informacji dotyczących szkła.

W sobotę, 27 sierpnia aktorzy Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego zaprezentują niezwykły spektakl plenerowy pod tytułem: „Ondraszek, Pan Łysej Góry”, w Ustroniu, na Poniwcu Mała Czantoria, na wysokości 844 metrów nad poziomem morza.    Spektakl został zainspirowany ubiegłoroczną, trzechsetną rocznicą śmierci tego legendarnego, śląskiego zbójnika. Fot. Galeria.Beskidia.pl

Zakończyła się siódma edycja akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. W porządkowaniu 110 zapomnianych i zaniedbanych kresowych nekropolii, na których spoczywają nasi przodkowie, uczestniczyło ponad 1000 wolontariuszy, w tym Polacy z Litwy i Szkocji. Główną organizatorką akcji była Grażyna Orłowska -Sondej, dziennikarka TVP Wrocław oraz członkini Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Dolny Śląsk, którą aktywnie wspierali: Beata Pawłowicz z Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty, Jadwiga Horanin z Dzierżoniowa oraz Artur Sułkowski, student Uniwersytetu...

Dzisiaj (2 lipca 2016 roku), polscy wolontariusze wyruszą na Ukrainę. W ramach VII edycji akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”  ponad 1000 młodych ludzi będzie porządkować zaniedbane nekropolie w ponad 110 miejscowościach . Patronat honorowy nad tegoroczną akcją objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz kardynał Henryk Gulbinowicz, który od lat wspiera działania Fundacji Studio Wschód, a także Dolnośląski Urząd Wojewódzki i Dolnośląskie Kuratorium Oświaty. Z kolei patronat medialny objęła Telewizja Wrocławska.

Każdy, kto po raz pierwszy jedzie do Rzymu, ma przygotowaną żelazną listę miejsc, które chciałby odwiedzić. Zazwyczaj figuruje na niej Forum Romanum, Panteon, Koloseum, Fontanna di Trevi, Watykan, Piazza Navona, Termy Karakalli i Schody Hiszpańskie. Co jednak zrobić, gdy już wszystkie miejsca oblegane przez turystów zobaczymy?

  Historyk-regionalista Janusz Leszek Jurkiewicz prosi o wsparcie w wydaniu książki – Zabytki Pomorza Zachodniego.       

Ruszyła kolejna edycja ogólnopolskiego konkursu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zabytek Zadbany”. Ma wyróżnić tych właścicieli zabytkowych obiektów, którzy opiekę nad nimi sprawują w sposób wzorowy i godny propagowania.

Już za tydzień wystartuje Bieg Powstania Warszawskiego. Na co zwrócić teraz uwagę na treningach, radzi lekkoatleta i dziennikarz sportowy Paweł Januszewski. Reportaż www.Newsrm.tv: http://newsrm.tv/do-biegu-warto-sie-przygotowac/

1 2
stat4u PortalPOLSKA.pl